Rośliny do domu – jak dobrać do pomieszczenia?
Rośliny to nie tylko wspaniały element dekoratorski. Ich zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla przy jednoczesnym oddawaniu tlenu znacząco wpływa na jakość powietrza w domu. Zdaje się, że to ponadczasowa dekoracja, która nigdy nie wyjdzie z mody. Jak dobrać rośliny do wnętrza, aby podkreślić jego urok i styl? Podpowiadamy! Oto kilka prostych zasad.
Roślina a rodzaj pomieszczenia
Wbrew pozorom rośliny doniczkowe to nie tylko efektowna ozdoba, która przyciąga spojrzenia domowników i gości. Część z nich spełnia dodatkowe funkcje, które warto mieć na uwadze podczas ich rozmieszczania w domu. Wówczas wykorzystasz ich dobrodziejstwo w najlepszy możliwy sposób. Należy zarazem dopasowywać gatunki roślin do warunków panujących w danym pomieszczeniu, aby zapewnić im odpowiednią przestrzeń do rozwoju i jak najdłużej cieszyć się ich obecnością.
Rośliny w sypialni
W sypialni najlepiej umieścić te rośliny, które nie tylko wyglądają efektownie, ale ponadto oczyszczają powietrze. Wówczas komfort odpoczynku oraz snu domowników znacząco wzrośnie. Najczęstszym wyborem wśród dekoratorów okazują się: paprotka, skrzydłokwiat, sansewieria, zielistka, a także rapis wyniosły.
Rośliny w łazience
Wiele osób rezygnuje z umieszczania roślin w łazience, jednak to świetne środowisko dla wielu gatunków roślin! Panuje tam większa wilgoć, niż w pozostałych pomieszczeniach, dlatego warto zdecydować się na przykład na storczyki, które wręcz uwielbiają takie warunki. Pozostałe propozycje, które świetnie odnajdą się w łazience to: zielistka, monstera, alokazja czy kroton. Należy pamiętać, że przytoczone wskazówki dotyczą łazienek, które mają dostęp do światła dziennego.
Rośliny w salonie
Pokoje dzienne są z reguły jasne, dlatego w tym przypadku warto decydować się na gatunki, które lubią światło lub ewentualnie półcień. W salonie można zarazem pozwolić sobie na nieco większe rośliny. Świetnym wyborem okaże się fikus, palma, jukka, sagowiec, dracena lub szeflera.
Rośliny w kuchni
W tym przypadku warto postawić na funkcjonalność. Najlepiej jest wybierać rośliny jadalne, które urozmaicą, a także ułatwią codzienne zmagania kuchenne. Polecamy sięgać po najróżniejsze zioła (bazylia, mięta, rozmaryn) oraz warzywa (pietruszka, szczypiorek, rzeżucha). To nie tylko smaczny dodatek do dań, ale jednocześnie efektowny element ozdobny w kuchni.
Kwiatowe kompozycje, czyli jak łączyć rośliny ze stylem wnętrza
Największym wyzwaniem może okazać się dopasowanie gatunków roślin do wystroju wnętrza. W zasadzie nie ma tu żadnych sztywnych reguł, gdyż wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz wizji domownika. Jeżeli nie czujesz zmysłu artystycznego, polecamy kierować się pewną prostą zasadą. Dopasuj ilość oraz wielkość roślin do stylu na zasadzie kontrastu. W przypadku minimalistycznej stylistyki możesz swobodnie zaszaleć z roślinnością – zarówno z jej gabarytami, jak i ilością. Jeżeli jednak Twoje mieszkanie cechuje się bogatym wzornictwem oraz mnogością różnorodnych dekoracji, bezpieczniej jest zdecydować się na skromne, stonowane gatunki w niewielkiej ilości.
Osłonki na kwiaty – gwóźdź programu
Trudno wyobrazić sobie kwiaty doniczkowe bez odpowiednich osłonek. Stanowią one najczęściej dodatkową ozdobę, która pozwala wyróżnić się kwiatu na tle wnętrza. Jak je dopasowywać i na co zwracać uwagę? Bujne gatunki o efektownym wyglądzie najlepiej wyglądają w towarzystwie stonowanych, minimalistycznych donic. Nie warto przecież przyćmiewać ich wyglądu. Mniejsze rośliny są nieco bardziej widoczne, gdy zostaną umieszczone w kolorowych, wzorzystych lub po prostu ciekawych osłonkach. Pamiętaj, aby stylistykę tego dodatku dopasować przede wszystkim do wystroju wnętrza i jego dominującego koloru.
Najnowsze trendy w dekoratorstwie z wykorzystaniem roślin
Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest tzw. urban jungle. Trend ten króluje przede wszystkim we wnętrzach minimalistycznych, nowoczesnych oraz skandynawskich. Polega on na stworzeniu małej, domowej dżungli poprzez skomponowanie ze sobą wielu gatunków roślin w jednym miejscu. Taka kompozycja najczęściej umieszczana jest w salonach oraz przestronnych sypialniach. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie zdecydowanie robi wrażenie, a ponadto przyczynia się do poprawy nastroju. Mnogość różnych odcieni koloru zielonego oraz bliskość z naturą wpływa na nas uspokajająco oraz relaksująco.